Ako funguje septik
Trochkomorové septiky fungujú na princípe mechanicko-biologického čistenia, ktoré prebieha vo všetkých komorách, ktorými odpadové vody pretečú. Postupne dochádza k sedimentácii pevných kalových častí a k ich rozkladu za pomoci mikroorganizmov a baktérií.
Princíp fungovania trochkomorového septiku
- Do nádrže vedie z obydlia prítok, ktorým vtekajú odpadové vody do prvej komory septiku. Táto komora má za úlohu z vody oddeliť tie najväčšie časti, ktoré následne sedimentujú na jej dne, kde sa na nich ´pochutia´ baktérie a postupne ich rozkladajú na jednoduché látky. Medzi jednotlivými komorami sa nachádzajú prepady a keď voda dosiahne hladinu na prepadnutie, začne sa prelievať do ďalšej komory.
- Hrubo prečistená voda s jemným kalom potom vteká do druhej komory. V tejto komore dochádza k oddeleniu zvyšku jemného kalu, ktorý sa tu opäť na dne kumuluje a postupne za pomoci baktérií a enzýmov vyhníva a rozkladá sa.
- Do tretej (poslednej) komory, v ktorej sa nachádza odtok, sa vlieva už prečistená voda. Než voda odtečie zo septiku preč, musí ešte pretiecť cez pieskový, zemný alebo biologický filter. S takto prečistenou vodou je možné nakladať niekoľkými spôsobmi – môžeme ju nechať odtiecť do povrchových vôd (viď. legislatíva), vsakovať do pôdy, alebo ju môžeme použiť napr. na zalievanie okrasných rastlín. Voda zo septiku, hoci prečistená, nie je vhodná na polievanie ovocia ani zeleniny, pretože môže obsahovať patogénne látky, zvyšky chemických látok používaných v domácnosti, liekov a pod. Septik, resp. baktérie a mikroorganizmy v ňom prítomné (tip, vyskúšajte naše účinné baktérie do septiku), vedia samovoľne rozkladať značnú časť jeho obsahu, ale aj tak je potrebné ho pravidelne vyvážať. Frekvencia vývozu nádrže závisí najmä od počtu členov domácnosti, spravidla však prebieha raz až dvakrát do roka.
Legislatíva
Teraz, keď už vieme, ako septik funguje, nesmieme zabudnúť ani na právnu stránku inštalácie tohto zariadenia. Tu je potrebné byť opatrný a sledovať aktuálnu legislatívu, pretože na nádrž vybavenú filtrom a odtokom sa pozerá ako na vodné dielo, ktoré sa riadi tzv. Vodným zákonom [1]. Na inštaláciu septiku je potrebné mať vypracovaný projekt a stavebné povolenie, o ktoré sa žiada na miestne príslušnom stavebnom úrade, odbor životného prostredia. V prípade, že sa prečistené vody zo septiku zbavujeme tzv. vsakovacím spôsobom, budeme potrebovať ešte hydrogeologický posudok.
Alternatívne riešenia
Jímka
Trochkomorový septik s odtokom môže byť pre mnohé domácnosti tým najvhodnejším riešením, pokiaľ ide o nakladanie s odpadovými vodami a napojenie na kanalizačnú sieť nie je možné. Prečo? Bezodtokovú jímku je potrebné pravidelne vyvážať (inak riskujeme pokutu až do výšky 20 000 Kč, resp. 100 000 Kč v prípade právnickej osoby), čo sa v dnešnej dobe poriadne predraží. Záznamy o pravidelnom vývoze jímky je taktiež potrebné uchovávať po dobu 2 rokov pre prípad kontroly.
Čistiareň odpadových vôd
Čistiarne odpadových vôd, tzv. čovky, sa zase nezaobídu bez elektrickej energie potrebnej na prevzdušňovanie a potrebujú pravidelné látkové zaťaženie (ľudovo povedané pravidelný prísun fekálií), inak mikroorganizmy aktivovaného kalu nebudú prosperovať (tip - biocenózu a čistiaci proces zariadenia vie posilniť tzv. baktérie do čov). Čistiareň teda nie je vhodným riešením pre objekty, ktoré sú obývané iba nepravidelne alebo sezónne (napr. chaty, chalupy). Čistiareň odpadových vôd tiež nie je úplne "blbuvzdorná" a je potrebné sa o ňu pravidelne starať.
Baktérie do septiku od firmy Sanbien Service
Spoločnosť Sanbien Service s.r.o. sa výrobou a predajom bio prípravkov do odpadových zariadení zaoberá už mnoho rokov. Nadobudnuté skúsenosti sa prejavujú v kvalite našich výrobkov. Kompletný sortiment našich baktérií do septiku nájdete TU
Zhrnutie
Trochkomorový septik s odtokom netrpí žiadnym z vyššie uvedených neduhov niektorých iných riešení nakladania s odpadovými vodami a je možné ho odporučiť ako najvhodnejšie riešenie. Viackomorové septiky sú aj vo svete naďalej veľmi populárne, najmä z dôvodu absencie iných alternatív nakladania s odpadovými vodami (v Česku veľmi populárne domáce čistiarne odpadových vôd na mnohých trhoch vôbec neexistujú), ale aj pre svoju prevádzkovú jednoduchosť – napr. v Írsku je na ne stále napojených 27% domácností, v USA 20% atď. [2]
Na Slovensku existuje množstvo firiem, ktoré sa výrobou a inštaláciami septikov zaoberajú. Ako vždy platí, že najlacnejší v žiadnom prípade neznamená najlepší, a pred samotnou kúpou zariadenia je teda vhodné si prečítať recenzie a skúsenosti iných používateľov.
Mohlo by vás zaujímať
- Čo ničí baktérie v septiku
- Vypúšťanie septiku na záhradu
- Ako sa zbaviť zápachu zo septiku
- Ako naštartovať septik
- Ako fungujú baktérie v septiku
- Prečo sú baktérie do septiku dôležité
- Najlepšie baktérie do septiku
- Koľko stojí vývoz septiku? Kompletný sprievodca pre majiteľov domov
- Baktérie do septiku