Čo nepatrí do čistiarne odpadových vôd
Domová čistička odpadových vôd, ľudovo čistička, je veľmi dôvtipné zariadenie. Umožňuje nám postaviť náš vysnívaný dom alebo chatu aj tam, kde nie je obecná kanalizácia. Čistička však nemôže existovať a fungovať sama osebe. Je potrebné sa o ňu pravidelne starať, kontrolovať a "kŕmiť" ju tou správnou potravou. Iba vtedy nám odmení bezproblémovým chodom a odpadové vody z našej domácnosti premení na čistú vodu.
Jednou z najčastejších otázok, ktoré dostávame od našich zákazníkov, je “čo nepatrí do čističky odpadových vôd?” V tomto článku na ňu odpovieme.
Voda :-)
Do ČOV by nemalo skokovo pritékať nadmerné množstvo vody, pretože hrozí, že dôjde k silnému hydraulickému rázu a vyplaveniu “priateľských baktérií” a čistička prestane fungovať. Nevhodná je tak napr.:
- Bazénová voda (napr. vypúšťanie bazéna cez čističku)
- Dažďová voda
- Skondenzovaná voda – voda z kondenzačných kotlov, sušičiek prádla a pod. Tieto vody majú nízke (kyslé) pH a neprospievajú baktériám obsiahnutým v našej čističke.
Zbytky z kuchyne
Zbytky z kuchyne do čističiek odpadových vôd nepatria a to predovšetkým z toho dôvodu, že nám v čističke výrazne pribudne kalu, ktorý bude treba častejšie vyvážať a likvidovať. Hrozí tiež ucpanie niektorých prvkov zariadenia, napr. propustiek, mamek a pod. Veľké organické zbytky sa potom rozkladajú veľmi ťažko, skôr v nádrži hnijú a plesnivejú. Často je potrebné čistiaci proces posilniť prostredníctvom intenzívnejšieho provzdušňovania, čo má za následok vyššiu spotrebu elektrickej energie.
Čistiace prostriedky
Bežné čistiace prostriedky používané v rozumnej miere dobre zavedené čističke odpadových vôd nevadia a baktérie si s nimi hravo poradia, ale musia byť používané v rozumnej miere. Je vhodné napr. rozložiť "veľké pranie" na viac dní – baktériám tak dáme šancu vyrovnať sa s prílivom tenzidov a iných aktívnych látok. Jak poznáme, že sme to s čistiacimi prostriedkami prehnali? Jedným z prejavov môže byť napr. biela, tzv. chemická pena, valiac sa z aktivácie.
Dezinfekčné prípravky
Dezinfekčné prípravky by sme mali v domácnosti – s ohľadom na našu čističku – používať veľmi obozretne a to najmä tie, ktoré sa chvália nálepkou antibakteriálny. Dezinfekcia totiž eliminuje nielen víry a baktérie v domácnosti, ale spoľahlivo tiež baktérie v čističke. Nemusíme sa však dezinfekcie úplne vzdať – môžeme ju napr. aplikovať priamo na dané miesto a utrieť utierkou alebo handrou, ktorú po použití vyhodíme do koša.
Pre našu čističku sú najvhodnejšie dezinfekcie, ktoré sú prírodného pôvodu. Napr. organické kyseliny ako ocot, kyselina citrónová a pod. Prípravky s obsahom chlóru sodného, ako napr. Savo, môžu byť pre čističku fatálne, s tými si neporadia ani najlepšie baktérie do čističky :-) Preto ich používame len v malých množstvách a sporadicky.
Väčšina bezchlórových dezinfekcií na trhu bohužiaľ tiež nie je vhodná. Často totiž obsahuje kvartérne amóniové soli (alebo podobné dezinfekčné látky), ktoré pretrvávajú v čističke veľmi dlho, kým ich baktérie rozložia.
Leky
Nespotrebované lieky odovzdávame do lekárne – nikdy ich nesplachujeme do odpadu, pretože môžu narušiť ekosystém našej čističky a narušujú životné prostredie, pretože zostávajú rozpuštené vo vode.
Tuky a oleje
Tuky a oleje nepatria do čističky odpadových vôd z viacerých dôvodov. Po prvé, svojím rozkladom okyselujú odpadovú vodu, a tým vytvárajú veľmi nepriaznivé prostredie pre baktérie. Rovnako sa pri ochladení zrážajú, nabalujú na seba ďalšie nečistoty a upchávajú rúry, filtre aj ďalšie časti čističky. Tuky v odpadovej vode navyše znižujú čistiteľnosť vody a produkujú nebezpečné plyny.
Ďalšie veci, ktoré do ČOV nepatria
- Vlasy, najmä tie dlhé :-)
- Farby, rozpúšťadlá, toxické a chemické látky
- Hygienické potreby – vložky, tampóny, vlhčené obrúsky, vatové tyčinky, kondómy atď.
- Iný pevný materiál – hlina, piesok, kamienky atď. (s tými si baktérie do čov skutočne neporadia)
Čo robiť, ak sa nevhodné látky dostanú do ČOV
- Malé množstvo - na zriedenie obsahu ČOV postačí opakovane spláchnuť toaletu alebo sa osprchovať, prípadne vykúpať. Znížime tak koncentráciu nevhodnej látky v čističke. Zariadenie môžeme ďalej podporiť dávkovaním baktérií do ČOV.
- Veľké množstvo - totálny kolaps čistiaceho procesu – obsah čističky necháme vyviezť a znovu ju "naočkujeme" aktivovaným kalom, napr. z obecnej čističky odpadových vôd, alebo aplikujeme tzv. štartovacie baktérie.
- Tvorba biologickej peny – eliminujeme dávkovaním bioenzýmu Sanbien Liquid XP 2001 – pozor, neprekračovať odporúčané dávkovanie.
Záver – Čo nepatrí do čističky odpadových vôd
Priblížili sme si, ako funguje ČOV a povedali sme si, aký vplyv na chod čističky majú jednotlivé látky a prostriedky používané v domácnosti, a tiež to, čo do ČOV nepatrí.
Baktérie si dokážu poradiť s určitým množstvom týchto látok, no narážame na hranice ich možností. Ide predsa len o prírodné biologické procesy, ktoré sa musia vysporiadať s mnohokrát synteticky pripravenými látkami.
Každý si vie predstaviť lepšie strávený čas cez víkend, než kľačať pri čističke odpadových vôd a snažiť sa zistiť, prečo sa niečo upchalo, prečo to smrdí/pění/vôbec nefunguje a pod.
Preto dáva zmysel správať sa k našej čističke ohľaduplne a občas sa zamyslieť nad tým, čo do nej vypúšťame a čo do čističky odpadových vôd nepatrí.
Tip: Vyskúšajte naše prírodné baktérie do ČOV
Ďalšie články s podobnou tematikou
- Hustá hnedá pena v ČOV
- Kedy dať do čističky baktérie?
- Ako často vyvážať čističku?
- Ako aktivovať ČOV?
- Aký toaletný papier do ČOV?
- Aké baktérie pre ČOV?
- Kde kúpiť baktérie do ČOV?
- Ako odstrániť zápach z ČOV?
- Najlepšie baktérie do ČOV: kľúč k ekologickému a efektívnemu čisteniu
- Baktérie do ČOV a ich funkcia
- Čo je to a ako funguje ČOV?