Ako aktivovať ČOV
Domová čistička odpadových vôd je dômyselné zariadenie, ktoré dokáže veľmi efektívne zbaviť odpadovú vodu z našej domácnosti znečistenia a vrátiť ju späť prírode. Niekedy však musíme čističku z najrôznejších dôvodov znovu naštartovať. Poďme si ukázať aké máme možnosti, ako aktivovať ČOV.
Kedy je potrebné znovu aktivovať ČOV
Občas sa môžeme stretnúť s potrebou aktivácie čističky odpadových vôd. Jedná sa najmä o tieto prípady:
- Odumretie baktérií/ vyplavenie aktivovaného kalu – prehnali sme to v rámci jarného upratovania so Savom? Potom je celkom možné, že to baktérie v našej ČOVke už majú za sebou :-) Této problematike sa podrobnejšie venujeme v článku Čo nepatrí do ČOV
- Prevádzkové problémy, ktoré sa nám dlhodobo nedarí dostať pod kontrolu. Jedná sa napríklad o premnoženie vláknitých penotvorných mikroorganizmov – viď. Hustá hnedá pena v ČOV
- Inštalácia nového zariadenia – v prípade, že sme si čističku nechali nainštalovať na kľúč, tak v 90% prípadov ju aktivuje dodávateľská firma. Napriek tomu existujú aj výnimky, a preto tento dôvod v našom zozname taktiež zahrnieme.
- Odkalovanie ČOV – v rámci pravidelnej údržby sme po vykonaní sedimentačného testu zistili, že kalu je v našej čističke viac ako 70 % a rozhodli sme sa ju tzv. odkalit (vyčerpať). Potrebne nového naštartovania ČOV sa vyhneme, keď odčerpáme len prebytočný kal. Odporúčame v zariadení ponechať cca 10-20 % kalu na objem nádrže.
4 spôsoby, ako aktivovať ČOV
1. Prostriedkami aktivovaného kalu
Domácu čističku môžeme naštartovať veľmi rýchlo pomocou tzv. aktivovaného kalu, ktorý obsahuje obrovské množstvo prírodných, odpad rozkladajúcich baktérií. Aktivovaný kal môžeme získať napr. z obecných alebo mestských čističiek odpadových vôd alebo z dobre zaběhnutej čističky suseda. K aktivovaniu zariadenia by nám malo stačiť zhruba 5-10 % aktivovaného kalu na objem nádrže (tzn. typicky 50-100 litrov). Jedná sa o najrýchlejší spôsob, ktorý však so sebou nesie určité úskalia. Za prvé, nie každá obecná čistička odpadových vôd bude ochotná nám vyjsť v ústrety (za dotaz to ale stojí), a za druhé, z hľadiska právnych predpisov tiež stojíme na tenkom ľade, pretože s ním môžu manipulovať len „prevádzkovatelia čističiek odpadových vôd alebo osoby oprávnené podľa živnostenského zákona na vývoz obsahu septika“ [1] Za tretie, ak nie je čistička, z ktorej aktivovaný kal berieme, v dobrom stave, hrozí prenesenie problémov aj na naše zariadenie. V tomto prípade by sme opäť upozornili na problém s penením. Tzn. ak má “darčekové” zariadenie problémy s biologickou penou, potom by sme sa mu ako zdroju aktivovaného kalu mali radšej vyhnúť.
2. S pomocou komerčného prípravku
Našu čističku môžeme tiež aktivovať pomocou baktérií do ČOV (niekto ich môže poznať pod názvom štartovacie baktérie do ČOV). Baktérie do čističky sú špeciálne lyofilizované baktérie, ktoré sú v prípravku vo forme spór a aktivujú sa po kontakte s vodou. Baktérie do ČOV môžu mať podobu prášku, ako v prípade nášho prípravku Sanbien Oxygenátor alebo tabliet. V prípade prášku sa rozmíchajú vo vode a nalejú do toalety, v prípade tabliet je možné ich rovno spláchnuť. Čo sa týka “tekutých baktérií do čističky, potom sa nejedná o baktérie, ale o prípravok na báze enzýmov, a aj keď nám predajca tvrdí, že sa jedná o tie najlepšie baktérie do ČOV, tak nemá pravdu a v problematike sa príliš nevyzná :-)
3. Naštartovanie čističky svépomocí
Zariadenie má schopnosť aktivovať sa samo. Toto je najdlhšie, ale najlacnejšie riešenie. Za predpokladu, že do nádrže priteká pravidelné množstvo látkového zaťaženia vo forme našich fekálií, tak sa baktérie začnú pomaly rozmnožovať samy, ich metabolizmus začne rozkladať organický odpad v čističke a pomaly sa začne tvoriť aktivovaný kal. Je potrebné sa obrniť trpezlivosťou, tento proces môže trvať 4-8 týždňov a najmä na začiatku môže byť sprevádzaný nepríjemným zápachom a tvorbou chemickej peny.
4. Babské rady :-)
ČOVku je možné aktivovať aj pomocou fermentovaných potravín. Niekteri nedajú dopustiť na droždie, kvasnice apod., avšak osobne by sme túto formu skôr nedoporučovali. Jedná sa väčšinou o tzv. „babské rady“, pri ktorých nevieme, aké množstvo, čo a ako často dávkovať tak, aby sme našej čističke skôr neublížili. To isté platí napr. pre posekanú trávu, zbytky potravín (niektoré sa rozkladajú len veľmi ťažko, hnijú, plesniví a pod.)
Zhrnutie
Ukázali sme si 4 konkrétne príklady, ako aktivovať ČOV. Vieme, aké sú ich výhody i úskalia. Ak sa rozhodnete pre naštartovanie Vášho zariadenia pomocou komerčného prípravku, môžeme Vám odporučiť naše baktérie do ČOV s posilnenou aktivitou pre rozklad celulózy (toaletného papiera) v rôzne veľkých baleniach za rozumnú cenu.
V každom prípade sa počas procesu naštartovania čističky vyvarujte nadmernému používaniu čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, pretože baktérie ešte nebudú v zariadení zastúpené v takom množstve, aby si s prítokom syntetických chemických látok dokázali poradiť. Ako to spoznáme? Celkom jednoducho – začne sa tvoriť vysoká, biela, chemická pena, ale to už je asi téma na ďalší článok :-)
Mohlo by Vás ďalej zaujímať
- Hustá hnedá pena v ČOV
- Kedy dať do čističky baktérie?
- Ako často exportovať čističku?
- Aký toaletný papier do ČOV?
- Aké baktérie do ČOV?
- Kde kúpiť baktérie do ČOV?
- Ako odstrániť zápach z ČOV?
- Čo nepatrí do čističky odpadových vôd?
- Najlepšie baktérie do ČOV: kľúč k ekologickému a efektívnemu čistení
- Baktérie do ČOV a ich funkcie
- Ako funguje ČOV?
- Sanbien XP 2001 Liquid
- Baktérie do ČOV