Ako čistiť dažďovú vodu: kľúčová úloha baktérií
Dažďová voda zachytená v akumulačnej nádrži je skvelý zdroj, ktorý môžeme využiť na polievanie záhrady, splachovanie toaliet, napúšťanie bazénu alebo dokonca na pranie prádla. Jej úloha je v časoch dlhých horúčav a zdánlivo nekončiacich suchých dní o to dôležitejšia. Dažďová voda však často môže obsahovať rôzne nečistoty, baktérie a organické látky, ktoré môžu spôsobiť jej skazené.
Prečo sa dažďová voda kazí
Dažďová voda sa môže kaziť z niekoľkých dôvodov:
- Kontaminácia z atmosféry: Dažďová voda môže zbierať znečisťujúce látky z atmosféry, ako sú prach, peľ a ďalšie častice. Kto býva blízko lesa alebo má na záhrade vzrastlé stromy, to veľmi dobre pozná – pred peľom nebýva na jar úniku.
- Znečistenie striech a odkvapov: Pri zbere dažďovej vody môže dôjsť ku kontaminácii z lístia, ptačieho trusu a iných nečistôt, ktoré sa môžu nachádzať na streche alebo v odkvapoch. Ak zbierame dažďovú vodu zo staršej eternitovej alebo kovovej, prípadne asfaltovej strechy (IPA, kanadský šindeľ, bitúmen), potom je potrebné mať na pamäti, že nám do dažďovky môžu tiež preniknúť azbestové vlákna (eternitové strechy) a chemické látky (asfaltové strechy) alebo kusy starého náteru a korózie (kovové strechy). Pre takúto vodu stále nachádzame široké využitie, ale nie je príliš vhodné používať ju na polievanie rastlín určených na konzumáciu.
- Stagnácia vody: Stagnujúca voda poskytuje ideálne prostredie pre rast baktérií a rias, čo môže viesť k jej skazeniu. Inými slovami, voda, ktorá sa v retenčnej nádrži obmieňa pomerne často, sa zvyčajne nekazí.
Ako zabrániť skazeniu dažďovej vody
- Filtrácia: Dažďovú vodu filtrujeme pred vstupom do nádrže. To nám pomôže odstrániť väčšie nečistoty, ako sú lístie a ďalšie sedimenty zo striech a odkvapov, ale väčšinou nezabráni preniknutiu peľov do nádrže.
- Dezinfekcia: Použitie chemických dezinfekčných prostriedkov, ako je napr. chlór, môže pomôcť zabiť baktérie a ďalšie mikroorganizmy spôsobujúce hnilobné procesy. Avšak v tomto prípade je potrebné veľmi starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu – chlornan sodný aplikovaný vo väčšom než odporúčanom množstve môže byť toxický pre životné prostredie aj pre naše vlastné zdravie.
- Správne skladovanie: Uchovávajte dažďovú vodu v uzavretých nádržiach, aby sa minimalizovala kontaminácia a prístup svetla, čo pomôže zabrániť rastu rias. Vhodné je tiež umiestniť nádrž do tieňa alebo ju iným spôsobom chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi. Podzemné akumulačné nádrže na dažďovku sú v tomto ohľade ideálnym riešením.
Úloha baktérií v ošetrení dažďovej vody
Baktérie môžu hrať kľúčovú úlohu pri biologickom ošetrení dažďovej vody. Existujú špecifické druhy baktérií, ktoré môžu pomôcť rozkladať organické látky a čistiť vodu. Tento proces sa nazýva “biologická filtrácia” a môže byť veľmi efektívny. Baktérie, ktoré aplikujeme do dažďovej vody, urýchľujú biologické procesy a rozkladajú organické látky, ktoré sú zdrojom zápachu a znečistenia.
Záver
Ošetrenie dažďovej vody je dôležité pre jej bezpečné a efektívne využitie. Baktérie hrajú kľúčovú úlohu v biologickej filtrácii, čo je prirodzený a účinný spôsob, ako čistiť dažďovú vodu.
Baktérie, ktoré sú prítomné v prípravku Sanbien Baktérie do dažďových nádrží, sú úplne neškodné pre človeka, zvieratá i životné prostredie. Na rozdiel od chemických látok, ako je chlór, ich nie je možné predávkovať. Voda, ktorá je ošetrená naším prípravkom, je vhodná na polievanie všetkých typov plodín.
Správne ošetrenie a skladovanie môžu zabrániť skazeniu dažďovej vody a umožniť jej bezpečné použitie v domácnosti.
Ďalej by Vás mohlo zaujímať
- Prípravok Baktérie do dažďovej vody
- Novinka v sortimente – baktérie do dažďovej vody
- Čo to je biodegradácia