Ako odstrániť zápach z ČOV
Zápach z čističky odpadových vôd môže byť nielen nepríjemný, ale aj signálom potenciálnych problémov. Je dôležité porozumieť, čo môže spôsobovať tento zápach a ako mu účinne predchádzať. ČOV môže zapáchať hneď z niekoľkých dôvodov.
Päť hlavných zdrojov zápachu ČOV
1. Prevzdušnenie domovej čističky
ČOV funguje na princípe mechanicko-biologického čistenia. Veľmi zjednodušene, najprv sú z odpadových vôd odstránené hrubšie nečistoty pomocou filtrov rôznych veľkostí a následne prichádzajú na rad prírodné rozkladné procesy. O tie sa starajú aeróbne baktérie (môžete ich tiež poznať pod názvom baktérie do čov), ktoré k svojmu životu okrem pravidelného prísunu potravy vo forme organického znečistenia z našej domácnosti potrebujú dostatok kyslíka. Ten je do aeróbnej časti čističky privádzaný pomocou dmychadla a práve v jeho funkcii môže byť problém. Ak je vzduchu v aeróbnej časti zariadenia málo, dochádza k spomaleniu metabolizmu baktérií a následne aj k rozkladným procesom. Skontrolujte v prvom rade filtre dmychadla, či nie sú zanesené, a v prípade potreby ich vyčistite. Následne sa pokúste upraviť frekvenciu aj dĺžku prevzdušňovacieho cyklu.
2. Prísun nevhodných chemických látok z domácnosti
Mnohé prostriedky, ktoré v domácnosti používame, môžu baktériám v našej čističke škodiť, spomaľovať ich metabolizmus alebo ich priamo hubiť. Tomuto tématu sa venuje samostatný článok (pozri Čo nepatrí do čističky odpadových vôd), preto tieto látky len v krátkosti zhrnieme. Jedná sa napr. o dezinfekčné prípravky, čistiace produkty na báze chlóru, lieky, kondenzovanú vodu atď. Ak sa už tieto látky do našej čističky dostali, môžeme ich koncentráciu naodieť napr. spláchnutím WC, vypustením vane apod. Napr. pranie bielizne je vhodné rozložiť do viacerých dní, aby si baktérie v ČOV s prítokom tenzidov poradily.
3. Nevyhovujúce množstvo aktivovaného kalu
Kalu môže byť príliš veľa alebo naopak príliš málo. Ani jeden z týchto scenárov nie je ideálny a môže mať za následok zle fungujúce zariadenie a vznik zápachu. Jak poznáme, že je treba čističku tzv. odkalit? Vezmite si priehľadnú sklenenú alebo inú nádobu, naberte do nej vodu z aktivačnej komory čističky (ideálne aspoň 1 liter). Nechajte vodu zhruba 30 - 60 minút odstáť a pozorujte, koľko kalu sa v nádobe usadilo. Ak kal tvorí viac ako polovicu objemu vody, je treba prebytočný kal z čističky odčerpať. Naopak ak sme celé dni mimo domova, môže byť čistička málo látkovo vyťažená, tzv. „hladová“. V tomto prípade podporíme biocenózu v našom zariadení pomocou tzv. baktérií do ČOV.
4. Hnijúce zbytky potravín
Někteří lidé nadšeně splachují do záchodu zbytky brambor, masa, slupek zeleniny apod. v domnění, že nakrmí hladové baktérie. Bohužel některé zbytky jídel v čističce zahnívají a plesniví, jejich rozklad trvá velice dlouho a môže rovněž zapríčiniť vznik zápachu z čistírne. Baktérie v našej čističke si skutočne radšej pochutnajú na našich výkaloch než na šupkách od zemiakov :-)
5. Tuky a oleje
Mohli by tiež spôsobiť zápach z ČOV. Po prvé, nie sú úplne jednoducho rozložiteľné, po druhé si na nich rady pochutnávajú vláknité mikroorganizmy, ktoré spôsobujú vznik biologickej peny (viac v článku Hustá hnedá pena v ČOV) a po tretie, rady ucpávajú filtre a priechodky. Ak už s penou bojujeme a nevieme si rady, odporúčame vyskúšať náš enzymatický prípravok Sanbien Liquid XP 2001, ktorý tuky rozkladá na jednoduché látky a zabraňuje vzniku podmienok vhodných pre pěnotvorné (chcete-li zlé) baktérie.
Na prípadný zápach je dobré myslieť už v projekte
Pri plánovaní čističky odpadových vôd je dobré predpokladať vznik zápachu a hneď od začiatku projektovať príslušné opatrenia. Základom je kvalitná technológia a dostatočné prevzdušnenie.
Ako odstrániť zápach z ČOV - Zhrnutie
Nezabúdajme ani na pravidelnú údržbu čističky (kontrola prevzdušňovania, inšpekcia, čistenie a prípadná výmena filtrov atď., podľa odporúčaní výrobcu) - predišli sme tak mnohým problémom. Prípadné technické ťažkosti je dobré riešiť priamo s výrobcom, ktorý svoje zariadenie dobre pozná a s väčšinou z nich sa už x-krát stretol.
Dúfame, že naše praktické rady aspoň trochu pomôžu a zápach z čističky odpadových vôd sa vás nebude vôbec týkať.
Mohlo by vás ďalej zaujímať
- Hustá hnedá pena v ČOV
- Kedy dať do čističky baktérie?
- Ako často vyvážať čističku?
- Ako aktivovať ČOV?
- Aký toaletný papier do ČOV?
- Aké baktérie do ČOV?
- Kde kúpiť baktérie do ČOV?
- Čo nepatrí do čističky odpadových vôd?
- Najlepšie baktérie do ČOV: kľúč k ekologickému a efektívnemu čisteniu
- Baktérie do ČOV a ich funkcia
- Ako funguje ČOV?
- Sanbien XP 2001 Liquid
- Baktérie do ČOV