Ako sa zbaviť zápachu zo septiku
Trápi vás zápach zo septiku a chcete sa ho zbaviť? Cítite ho na záhrade pri každej zmene počasia alebo aj z odpadov v domácnosti? Vaše odpady neodtekajú plynule alebo v nich počujete bublanie? To sú všetko znaky toho, že vaša odpadná nádrž nefunguje, ako má.
O dobre fungujúcom septiku používateľ totiž ani nevie. Ako sa zbaviť zápachu zo septiku raz a navždy?
3 zlaté pravidlá pre septik bez zápachu
1. Neházejte do septiku, čo doň nepatrí
Septik nie je odpadkový kôš. O to viac je potrebné premýšľať nad tým, čo do našej odpadnej nádrže priteká.
Čo do septiku nepatrí:
- Zbytky z kuchyne sa rozkladajú len veľmi pomaly a môžu v nádrži plesnivieť a hniť
- Dezinfekčné a čistiace prostriedky s obsahom chlóru, niektoré môžu pôsobiť antibakteriálne a baktérie v septiku vyhubiť, prípadne zmeniť pH apod.
- Vlasy, chlpy a nechty sú síce prírodný odpad, ale veľmi odolný rozkladu a baktérie si s nimi len ťažko poradia
- Lieky zostávajú rozpustené vo vode a ohrozujú aj ekosystém recipientu našich septikov. Niektoré môžu pôsobiť antibakteriálne.
- Tuky, oleje pri chladnutí tuhnú a veľmi často na seba nabalujú iné nečistoty, upchávajú priechodky apod. Zdrojem zápachu zo septiku bývajú tuky a oleje veľmi často
- Farby, chemické látky – baktérie v našich septikoch si s anorganickými látkami rozhodne neporadia
- Pevný materiál ako je piesok alebo hlina
2. Používajte baktérie do septiku
Baktérie sa nachádzajú v našom septiku úplne prirodzene a starajú sa o jeho správne fungovanie a o rozklad obsahu nádrže. Tomuto prírodnému procesu môžeme pomôcť, urýchliť ho a zintenzívniť pravidelným dávkovaním baktérií do septiku. Účinným rozkladom organického materiálu tieto mikroorganizmy minimalizujú nepríjemný zápach. Väčšina prípravkov na našom trhu sa predáva vo forme prášku alebo tabliet a aktivujú sa rozmiešaním vo vode alebo priamo v odpade.
3. Septik nechajte pravidelne vyvážať
Veľa majiteľov viackomorových septikov vybavených odtokom sa domnieva, že sú úplne bezúdržbové. Áno, odpadová voda sa v ňom prirodzene čistí, ale na dne komôr sa stále usadzuje časť kalu. S touto vrstvou si neporadia ani tie najlepšie baktérie do septiku. Zbytkový usadený kal je potrebné nechať vyviesť, odporúča sa minimálne 1x ročne. Starý kal tiež môže byť zdrojom zápachu, zvlášť, ak obsahuje nerozložené zbytky potravín apod.
Záver
Kľúč k tomu, ako sa zbaviť zápachu zo septiku držíme sami vo svojich rukách. Aniž by sme to vôbec tušili, za vznik problémov so septikom často môžeme my sami a návyky našej domácnosti. Ak sa však budeme držať 3 zlatých pravidiel pre septik bez zápachu, budú naše problémy len minimálne alebo žiadne.
Baktérie do septiku od spoločnosti Sanbien Service
Spoločnosť Service s.r.o. sa výrobou a predajom bio prípravkov do odpadových zariadení zaoberá už množstvo rokov. Nadobudnuté znalosti a skúsenosti sa premietajú do kvality našich prípravkov. Kompletný sortiment našich baktérií do septiku nájdete TU