Co nasypat do suchej toalety?
Suché záchody sú prírodnou alternatívou k tradičným toaletám, mnohí z nás si na ne pamätáme z detských táborov, pobytov v prírode, na chate a pod. Väčšinou ich máme spojené s obrovským zápachom a množstvom dotieravých múch :-)
Aby takéto zariadenie fungovalo optimálne a bolo hygienické, je dôležité používať správne prostriedky na udržanie čistoty a prevenciu nepríjemných zápachov. Často sa teda pýtame, čo nasypať do suchého záchodu, aby sa fekálie v ňom obsiahnuté čo najrýchlejšie rozkládali a vytvárali čo najmenej zápachov.
Možnosti máme niekoľko:
1. Baktérie do suchého WC
Baktérie do suchého WC sú prirodzeným prostriedkom pre efektívny rozklad odpadu. Tieto mikroorganizmy pomáhajú rozkladať organický odpad, čím znižujú zápach a zabraňujú hromadeniu nežiaducich látok. Baktérie sa v suchom WC vyskytujú úplne prirodzene a my im dávkovaním komerčného koncentrovaného prípravku poskytujeme určitý „doping“ – zvyšujeme ich množstvo a urýchľujeme ich rozkladnú činnosť. Lyofilizované baktérie majú formu prášku, ktorý sa rozmíchava v 5-10 litroch vody a obsah suchého WC sa takto vzniknutým roztokom zaleje (pozri baktérie do suchých WC). Pri výbere baktérií do suchého záchodu je dôležité zvoliť také, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tento účel a sú ekologicky šetrné.
2. Piliny
Piliny majú tú vlastnosť, že ideálne absorbujú vlhkosť, sú ekologicky prívětivé a zároveň pomáhajú eliminovať nepríjemné zápachy. Na zasypanie suchého WC sú najmä vhodné piliny z tvrdého dreva alebo napríklad z kokosového orecha. Piliny zoženiete vo väčšine hobby marketov, ale aj v obchodoch s potrebami pre zvieratá, kde sa predávajú ako podstielka. Zďaleka najlacnejšie však bude kúpiť piliny priamo na píle – za predpokladu, že takúto možnosť v našom okolí máme.
3. Popol
Pokiaľ sme niekde na tábore a nemáme možnosť si kúpiť baktérie do suchého WC ani piliny, ponúka sa nám ešte jeden celkom efektívny spôsob, čím zasypať suchý záchod – popol. Popol funguje ako prírodný deodorant a pomáha neutralizovať nepríjemné pachy. Stačí popolom 1-2x týždenne zasypať obsah suchého WC a naše dojmy z používania tohto zariadenia by mali byť zas o niečo príjemnejšie.
4. Chlorové vápno
Chlorové vápno bolo pre zasypávanie suchého WC najmä v minulosti hojne používané, avšak viažu sa s ním určité úskalia, ktoré je potrebné brať do úvahy. Chlorové vápno spoľahlivo odstráni zápach z nášho suchého záchodu, ale rovnako spoľahlivo zničí všetky baktérie, ktoré sú v ňom obsiahnuté (pozri napríklad Čo ničí baktérie v septiku). To bohužiaľ tiež znamená zastavenie všetkých rozkladných procesov. Chlorové vápno je tiež toxické pre vodné organizmy a mali by sme zabrániť jeho úniku do životného prostredia, to je ďalší z dôvodov, prečo jeho použitie v prípade latrín a suchých WC, ktoré nemajú odpadovú nádobu a fekálie končia vo vykopanej diere v zemi, nemožno v žiadnom prípade odporučiť. Pokiaľ ide o bezpečnosť práce, je potrebné vedieť, že chlórové vápno je žieravina, ktorá môže spôsobiť poleptanie pokožky a poškodenie očí.
Osobne by sme radšej zostali pri ekologickejších variantách a na zasypanie suchého WC by sme využili jednu zo troch prírodných metód uvedených vyššie.
Čo nasypať do suchého WC - súhrn
Správna starostlivosť o suchý záchod je kľúčom k jeho dlhodobému spokojného používaniu. Použitie baktérií, pilín a ďalších prírodných prostriedkov je účinným spôsobom, ako udržať zápach na minime a zároveň minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie. Rozhodnutie, čo nasypať do suchého WC, je teda na Vás.
Vždy pamätajte na správnu dávku a prípadne aj kombináciu týchto prostriedkov pre optimálne výsledky a maximálny úžitok.
Nech Vám dobre slúži!
Prírodné Baktérie do suchého WC – k dispozícii TU