Čo ničí baktérie v septikoch

Viackomorový septik funguje na mechanicko-biologickej báze a na rozdiel od domácej čističky odpadových vôd nepotrebuje pre svoju činnosť elektrinu. O rozklad odpadu z našej domácnosti sa v septiku starajú baktérie. Ide o šetrný a prírodný proces. Tieto mikroorganizmy však môžu byť citlivé na niektoré látky, ktoré sa môžu v našom septiku objaviť. Poďme si povedať, čo ničí baktérie v septiku.

1. Dezinfekčné prostriedky

Dezinfekčné prostriedky by sme mali v domácnosti – s ohľadom na náš septik - používať veľmi opatrne. Nuž, je to logické, väčšina z nich sa chváli, že sú antibakteriálne. Dezinfekcia má teda schopnosť eliminovať nielen víry a baktérie v našej domácnosti, ale spoľahlivo rovnako aj baktérie v našom septiku.

Nemusíme sa však dezinfekcie úplne vzdať – môžeme ju napr. aplikovať priamo na dané miesto a utrieť utierkou alebo handrou, ktorú po použití vyhodíme do koša.

Väčšina tzv. bezchlórových dezinfekcií na trhu bohužiaľ tiež nie je vhodná. Väčšinou totiž obsahuje kvartérne amóniové soli (alebo podobné dezinfekčné látky), ktoré pretrvávajú v septiku veľmi dlho, než ich baktérie rozložia.

Dezinfekcie prírodného pôvodu sú pre náš septik a jeho „obyvateľov“ najšetrnejšie. Ide napr. o organické kyseliny ako je ocot, kyselina citrónová a pod. Naopak výrobky obsahujúce chlórnan sodný, ako je napríklad Savo (Domestos), môžu byť pre náš septik fatálne, s tými si neporadia ani tie najlepšie baktérie do septiku :-) Preto dezinfekciu radšej používame len v malých množstvách a nepříliš často.

2. Lieky

Mnohé lieky, a najmä antibiotiká, môžu tiež ničiť baktérie v našom septiku. Antibiotiká totiž inhibujú rast a množenie baktérií alebo ich priamo usmrcujú (pôsobia tzv. baktericídne). Lieky môžu narušiť ekosystém nielen nášho septiku, ale i životného prostredia (podzemné vody, recipient našej nádrže a pod.) lebo zostávajú rozpuštené vo vode. Preto nepoužité lieky nikdy nesplachujeme do odpadu, ale radšej ich bezplatne vrátime v lekárni.

3. Čistiace prostriedky

S bežnými čistiacimi prostriedkami si baktérie v našom septiku poradia, ale musia byť používané v rozumnej miere. Čo to znamená? Napr. je vhodné rozložiť ‘veľké pranie’ na viac dní – baktériám tak dáme šancu vyrovnať sa s prílivom tenzidov a ďalších aktívnych látok. To isté platí o umývačke riadu. Tablety do umývačky totiž obsahujú soli, ktoré baktériám škodia, a preto je dobré nepúšťať niekoľko umývacích cyklov krátko po sebe, ale umývanie riadu ak možno rozložiť v čase.

4. Farby, rozpúšťadlá, toxické a chemické látky

Všetky vyššie uvedené látky môžu baktérie v septiku priamo ničiť alebo minimálne inhibovať ich metabolické procesy a preto ich do odpadu nikdy nevylievame.

5. Zkondenzovaná voda

Voda z kondenzačných kotlov, sušičiek prádla a pod. má nízke (kyslé) pH a baktériám v septiku škodí.

Čo robiť, keď sa už nevhodné látky do septiku dostanú

  • Malé množstvo - nariediť obsah nádrže – vystačí opakovane spláchnuť záchod, prípadne sa osprchovať alebo okúpať. Dosiahneme tým zníženie koncentrácie nevhodnej látky v septiku. Zariadenie môžeme ďalej podporiť dávkovaním vhodného prípravku (tzv. baktérie do septiku).
  • Veľké množstvo – totálny kolaps čistiaceho procesu – obsah nádrže necháme vyviezť odbornou firmou a tzv. ju znovu “naočkujeme” aktivovaným kalom napr. z obecných čističiek odpadových vôd alebo aplikujeme tzv. startovacie baktérie (baktérie do septiku).

Záver – čo ničí baktérie v septiku

Zhrnuli sme si, ktoré látky ničia baktérie v septiku a čo robiť, ak sa nám do odpadovej nádrže predsa len dostanú.

Viem, že baktérie v našom septiku si dokážu s určitým množstvom týchto látok poradiť, ale narážame na hranice ich možností. Predsa len ide o prírodné biologické procesy v boji s často synteticky pripravenými látkami.

Preto dáva zmysel správať sa k nášmu septiku a baktériám v ňom ohľaduplne, a tie sa nám na oplátku odvďačia bezproblémovou prevádzkou a efektívnym čistením našich odpadových vôd.

Tip: Vyskúšajte naše prírodné baktérie do septiku

Mohlo by Vás ďalej zaujímať