Hustá hnedá pena v ČOV

Majitelia domácich čističiek odpadových vôd sa môžu stretnúť s penením ich zariadenia. V praxi sa stretávame s viac druhmi penenia (odlišujú sa sfarbením, ale aj príčinou vzniku), no v tomto článku sa zameriame na hustú hnedú penu.

Príčina penenia

Niekteré peny môžu byť mimoriadne perzistentné, a dokonca sa zdá, že majú svoj vlastný život. Pri hustej hnedej pene v ČOV je tento popis veľmi vhodný, pretože tento typ peny spôsobujú zvyčajne vláknité baktérie, ktoré sa živia tukom a olejom.

Niekteré vláknité baktérie, ako je Nocardia, môžu byť zodpovedné za vážne problémy s penou, ale zvyčajne nespôsobujú problémy s hromadením kalu. Iné organizmy, ako je Microthrix parvicella, spôsobujú súčasne vážne problémy s penením aj objemom kalu. Kvôli tejto skutočnosti, a tiež preto, že sa ľahko vyrovnávajú s väčšinou na trhu dostupných riešení, je Microthrix parvicella možno najťažšia vláknitá baktéria, proti ktorej sa bojuje.

Všeobecne sú perzistentné peny výsledkom vláknitých baktérií metabolizujúcich tuky a oleje. Tieto vlákna sa prispôsobili vztlaku, čo im umožňuje existovať a rásť na povrchu hladiny nádrže, kde možno nájsť tuk a olej. V našej čističke odpadových vôd existuje len veľmi malá konkurencia pre tento zdroj potravy, takže tieto vlákna môžu rásť nekontrolovateľne. Ako sa zvyšuje počet vlákien, hustá hnedá pena v ČOV tiež rastie. V priebehu času sa v pene zachytí aj ďalšie látky a napomáhajú k jej ďalšiemu zväčšeniu. Vzduchové bubliny z provzdušňovacieho systému tiež pomáhajú týmto mikroorganizmom na hladinu.

Žiaľ, stále sa diskutuje o podmienkach vyžadovaných pre premnoženie týchto vláknitých baktérií. Všeobecne platí, že akákoľvek zmena teploty, pH, rozpušteného kyslíka, koncentrácie pevných látok alebo živín môže vyvolať premnoženie pěnotvorných baktérií. Predpokladá sa, že podmienky pre tieto mikroorganizmy budú najvýhodnejšie pri vysokých teplotách s vysokou koncentráciou FOG (z anglického fat oil and grease, tzn. tuky a oleje) a nízkym pomerom potravy k hmotnosti (F/M).

Možné riešenia

1. Kropenie peny

Penu môžeme dočasne eliminovať pomocou záhradnej hadice s postrekovačom, je však potrebný aspoň priemerný až silnejší tlak vody. Takto dočasne odstránená hustá hnedá pena sa však bohužiaľ väčšinou vráti, keďže vláknité mikroorganizmy sú stále v čističke prítomné.

2. Zbieranie peny

Úspešnejšou metódou môže byť vyberanie peny, napr. za pomocou lopatky, zedníckej "fanky" a pod. Týmto spôsobom "nerecyklujeme" vláknité mikroorganizmy späť do našej čističky. Táto metóda je zrejme najprácnejšia, zároveň však aj najlacnejšia. Výsledok žiaľ rovnako nie je 100% zaručený.

3. Aplikácia komerčného prípravku proti peneniu ČOV

Na trhu existuje niekoľko málo prípravkov, ktoré sa chvália tým, že zabránia peneniu ČOV. Za nás úplne nevyhnutne odporúčame náš bio enzymatický preparát Sanbien Liquid XP 2001. Náš prípravok štiepi vysokomolekulárne látky ako sú tuky a oleje na látky jednoduché a poskytuje tak metabolickú výhodu vločkotvorným (chcete-li priateľským) baktériám voči vláknitým (pěnotvorným). Vláknité organizmy sa bez jednoduchého prístupu k potravinám prestávajú nekontrolovateľne množiť a hustá hnedá pena v ČOV postupne mizne. Rýchlosť odstránenia biologickej peny pomocou prípravku Sanbien Liquid XP 2001 závisí na tom, ktorý typ vláknitého mikroorganizmu ju spôsobil, ale všeobecne sa pohybuje od 1 do 6 týždňov.

4. Kompletné vyprázdnenie obsahu čističky

Ak sme vyskúšali všetky vyššie uvedené tipy, prípadne vyžadujeme okamžité riešenie, nezostáva nám nič iné, len nechať obsah nádrže vypumpovať odbornou firmou a čističku buď nechať 'naočkovanú' aktivovaným kalom z obecných čističiek alebo za pomocou tzv. štartovacích baktérií.