Kedy vložiť baktérie do čističky?
Mnohí z nás si často lámu hlavu s tým, kedy dať do čističky baktérie.
V podstate sa ponúkajú 4 rôzne prístupy k dávkovaniu baktérií.
Preventívne dávkovanie
Baktérie do čov dávkujeme preventívne a riadime sa pokynmi výrobcu. Prípravok sa v tomto prípade dávkuje pravidelne a najčastejšie raz týždenne. Týmto postupom posilňujeme biocenózu aktivovaného kalu, zintenzívňujeme čistiaci proces a pomáhame čistiarni vyrovnať sa s nepravidelným látkovým zaťažením (napr. keď pobývame niekoľko dní mimo domova apod.), zmenami pH a nárazovým prísunom chemických látok (iste to poznáte – sú dni, kedy perieme prádlo alebo používame umývačku oveľa častejšie ako inokedy). Pravidelným dávkovaním baktérií predchádzame havarijným stavom, ktoré, ako vieme, nastávajú, keď sa nám to najmenej hodí.
Havarijné dávkovanie
Baktérie dávkujeme nárazovo, podľa potreby. Niektorí z nás aplikujú baktérie do čov nepravidelne, podľa potreby. Väčšinou sa tak snažia zvrátiť nejaké prevádzkové anomálie – bielu chemickú penu, zápach, zlú sedimentáciu a čistenie, biologickú penu (mimochodom biologickú penu pomáha eliminovať napr. náš bio enzým Sanbien Liquid XP 2001) apod. V tomto prípade je potrebné si pripomenúť, že bakteriologické prípravky bohužiaľ nefungujú ako Paralen, ktorý si vezmeme a do hodiny nás zbaví horúčky. Baktérie, ktoré do čistiarne aplikujeme, potrebujú nejaký čas na to, aby rástli a množili sa, a až potom dosiahneme optimálny stav. Tento proces môže trvať rádovo až niekoľko týždňov.
Sezónne dávkovanie
Prípravky aplikujeme iba sezónne. Všeobecne platí, že baktériám v čistiarni odpadových vôd sa darí horšie v zimnom období. Nízke teploty totiž spôsobujú spomalenie ich metabolických procesov. Nitrifikačný proces pri teplote vody 10°C je až o 58 % pomalší než pri teplote 20°C [1]. Vyplýva z toho teda, že pravidelná aplikácia podporných mikrobiotických prostriedkov v zimnom období je potenciálne prínosná a odôvodniteľná. Baktériám nesvedčí ani opačná škála teplôt, avšak s tými sa v našom prostredí u domácich čistiarní, ktoré sú zapustené v zemi, nestretávame.
Nedávkujeme vôbec
Baktérie do čističky neaplikujeme vôbec. Áno, aj tento prístup je možný za predpokladu, že naša domácnosť funguje podľa určitého režimu alebo harmonogramu a o čističku neustále dbáme. Tzn. používateľ je napr. v dôchodkovom veku, zariadenie stabilne látkovo zaťažuje, perie prádlo pravidelne napr. 3x týždenne, o čistiareň sa poctivo stará, čistí ju, meria pH, kontroluje ju, odkalí apod., a všeobecne s jej prevádzkou nemá žiadne vážnejšie problémy.
Prípravky do ČOV od firmy Sanbien Service
Spoločnosť Sanbien Service s.r.o. pôsobí na našom trhu už mnoho rokov a nadobudnuté skúsenosti sa premietajú do kvality našich výrobkov. Majiteľom čistiarní odpadových vôd je určený najmä bio enzymatický prípravok Sanbien Liquid XP 2001 na odstraňovanie biologickej peny a baktérie do čov Oxygenátor.
Zhrnutie
Každá domácnosť a každá inštalácia domácej čistiarne odpadových vôd je svojím spôsobom unikátna. Tzn. používateľ by sa mal riadiť predovšetkým pokynmi výrobcu zariadenia. Čo sa týka dávkovania baktérií do čov, každý si musí nájsť taký systém, ktorý jemu bude vyhovovať tak, aby zariadenie bez problémov fungovalo a nepridávalo nám len ďalšie vrásky.
Mohlo by Vás zaujímať
- Hustá hnedá pena v ČOV
- Ako často vyvážať čističku?
- Ako aktivovať ČOV?
- Aký toaletný papier do ČOV??
- Aké baktérie do ČOV?
- Kde kúpiť baktérie do ČOV?
- Ako odstrániť zápach z ČOV?
- Čo nepatrí do čističky odpadových vôd?
- Najlepšie baktérie do ČOV: kľúč k ekologickému a efektívnemu čisteniu
- Baktérie do ČOV a ich funkcie
- Ako funguje ČOV?
- Sanbien XP 2001 Liquid
- Baktérie do ČOV