Vypúšťanie septiku do záhrady

Vypúšťanie septiku na záhradu nie je povolené. Zákon v tomto ohľade hovorí jasne - na vývoz septiku (žumpy) je podľa zákona č. 254/2001 Zb. (tzv. Vodný zákon) potrebné využiť prevádzkovateľa čistiarne odpadových vôd alebo osobu oprávnenú podľa živnostenského zákona. Majiteľ tohto zariadenia potom musí po dobu 2 rokov uchovať doklad o vývoze obsahu septiku pre prípad kontroly. V opačnom prípade riskuje pokutu až do výšky 20 000 Kč.

Čo je bezodtokový septik (žumpa)

Septik (žumpa) je podzemná nádrž, ktorá nie je vybavená odtokom a slúži na zhromažďovanie a ukladanie odpadových vôd z domácnosti. Žumpy stále zohrávajú kľúčovú úlohu v oblastiach, kde verejný kanalizačný systém nie je vybudovaný, alebo pripojenie na kanalizáciu nie je realizovateľné z ekonomických alebo technických dôvodov. Toto riešenie je bežné najmä vo vidieckych oblastiach, chatových osadách a na odľahlých miestach. Septik je potrebné pravidelne vyvážať.

Ďalšie alternatívy nakladania s odpadovými vodami

Septik

Trochkomorový septik vybavený filtrom

Prvou možnosťou je trochkomorový septik s filtrom. Na rozdiel od domácich čističiek septik nevyžaduje elektrickú prípojku. Viackomorový septik funguje na mechanicko-biologickom princípe a je preto vhodný aj pre nepravidelne obývané objekty (chaty, chalupy), pretože netrpí na výkyvy v zaťažení (pravidelný prísun fekálií).

Naša legislatíva na nádrž vybavenú filtrom a odtokom nazerá ako na vodné dielo, ktoré sa riadi tzv. Vodným zákonom. Na inštaláciu trochkomorového septiku je potrebné mať vypracovaný projekt a stavebné povolenie, o ktoré sa žiada na miestne príslušnom stavebnom úrade, odbor životného prostredia.

Takto vyčistených odpadových vôd sa môžeme zbaviť vsakovacím spôsobom (na to je potrebné vykonať hydrogeologický posudok), alebo ich odviesť do vodného toku. Návratnosť tejto investície je veľmi rýchla, pretože trochkomorový septik vyvážame minimálne (približne 1x ročne).

Kľúčovú úlohu v procese biologického čistenia zohrávajú mikroorganizmy, najmä baktérie do septiku.

Čovka

Domová čistiareň odpadových vôd

V poslednom čase sú u nás veľmi populárne domové čistiarne odpadových vôd, tzv. ČOVky. Čističky sú vhodné najmä pre trvale obývané nehnuteľnosti. Na rozdiel od trochkomorového septiku vyžadujú pripojenie k elektrickej sieti, ktoré je nevyhnutné pre prevzdušňovanie nádrže. Rozklad odpadových látok opäť zabezpečujú mikroorganizmy, najmä baktérie.

ČOV dosahuje ešte vyššiu úroveň čistenia odpadových vôd (uvádza sa až viac než 97%) a ich nakladanie, ako aj inštalácia tohto zariadenia, sa riadi rovnakou legislatívou ako v prípade viackomorového septiku s filtrom.

Domová čistiareň nie je úplne "blbu vzdorná", je potrebné sa o ňu pravidelne starať a kontrolovať jej prevádzku. Jedným z problémov môže byť tvorba biologickej peny, čo je spôsobené premnožením vláknitých mikroorganizmov, ako sú Parvicella alebo Nocardia. Tento problém pomáha eliminovať náš enzymatický prípravok Sanbien Liquid XP 2001.

Čo spraviť so starou žumpou, septikom?

Vypúšťanie septiku na záhradu

Ponúkajú sa 3 možnosti:

  • Nádrž na dažďovú vodu – je možné čerpať dotáciu na dažďovú vodu a nechať si štát prispieť na časť nákladov.
  • Využitie ako šachtu pre novú čističku – týmto spôsobom ušetríme náklady za výkopové práce.
  • Zasypanie – septik necháme vyčerpať odbornou firmou a zasypeme ho.

Zhrnutie

Starý septik alebo žumpu nesmieme vypúšťať na záhradu (ani nikde inde) a prevádzka týchto zariadení je nákladná, najmä ak štát zvýši kontroly. Z ekonomického hľadiska má zmysel inštalácia trochkomorového septiku s filtrom alebo domovej ČOV.

Biologické prípravky od firmy Sanbien Service

Spoločnosť Sanbien Service s.r.o. pôsobí na našom trhu už mnoho rokov a nadobudnuté skúsenosti sa premietajú do kvality našich výrobkov. V našom sortimente nájdete baktérie do žúmp a septikov, ako aj baktérie do ČOV, baktérie do suchých WC a pod.

Pri výbere vhodného prípravku je dôležité čítať a porozumieť informáciám na etiketách produktov, prípadne konzultovať s odborníkmi a zvoliť si taký výrobok, ktorý najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám nášho odpadového systému.

Mohlo by Vás ďalej zaujímať

Zdroje

  1. https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/uplna-zneni/zakon-2001-254-vodni-hospodarstvi